Víš, co je to radost ?

Aktuálně synanet.cz

20. 09. 2009

Vzhledem k neočekávanému  výpadku  serveru  a následnému zprovoznění nového se mění přihlašovací udaje k serveru odchozí pošty.
Pro bližší informace a pomoc s nastavením Nás prosím kontaktujte a to: e-mailem:info@synanet.cz;

synanet@synanet.cz
popřípadě tel.č.: 774637313; 777637313

 

31. 03. 2008

Zprovozněn nový server odchozí pošty SMTP:
mail.synanet.cz
Pro bližší informace a pomoc s nastavením Nás prosím kontaktujte a to: e-mailem:info@synanet.cz;

synanet@synanet.cz
popřípadě tel.č.: 774637313; 777637313


Technická podpora

Vypnout a zapnout – nejčastější slova

 technické podpory...

... a zkoušeli jste to vypnout a zapnout?" Tak tato legendární otázka provází slavný britský seriál The IT Crowd a tento dnešní článek se na ni pokusí najít odpověď. Udržet elektroniku v chodu 24 hodin denně, 7 dní v týdnu, 365 dní v roce, totiž není tak jednoduché jak se zdá. 

Každý z nás pracuje s elektronickým zařízením a už se se setkal, že se "zaseklo". Zařízení se dostane do stavu, kdy LED diody signalizují chod zařízení, ale přesto s námi nekomunikuje. Ano, mám namysli převážně ethernet Switche, Routery, počítače, Access Pointy a prostě všechno, co strkáme do elektrické zásuvky a jednou za čas se projeví jeho nesprávná činnost. Většina provozovatelů síťového hardware používá Dohled. Na světelném panelu vidí správný chod sítě a o výpadku se dozví včas. Co dělat, když se na Dohledu rozsvítí červená kontrolka?

Ve většině případech pomůže Reboot zařízení, které právě padlo. Ne však každé zařízení tuto funkci má. Například běžný Ethernet Switch nemá vzdálenou správu a jediný způsob zotavení je prostě přijít k němu, vypnout jej od napájení, počkat pár sekund a opět jej připojit. Oproti běžným Switchům má Router vzdálenou správu. V menu nalezneme vždy Reboot. Ten však nemusí pomoci v každé situaci. Běh programu sice začne znovu od Nuly, ale tvůrci hardware nám znepříjemňují život tím, že nepropojují Reset signál mezi všemi jeho části. Pokud Router obsahuje modul switche, je téměř jisté, že signál Reset se k němu nedostane. Tvůrci se tímto brání před poškozením jiných obvodů na desce a tím uměle zvyšují jeho spolehlivost. V důsledku toho nám Router sice pracuje správně, ale některé Ethernet rozhraní prostě nekomunikují. Stejné je to i u Access Pointů. Provedeme Reboot, ale rádiová karta stále nepřenáší pakety. A opět je jedinou možností jeho zotavení prostě přijít, vypnout od napájení, počkat pár sekund a opět jej připojit.

Už slyším Vaše hlasy, které se dělí do dvou skupiny. První skupina říká, že používá jen drahý a tudíž spolehlivý hardware. Druhá skupina říká, že téměř všude na routerech používá velké množství skriptů, které zamezují jeho nesprávnému chodu. I když na první pohled vypadá, že hardware je stabilní, o jeho nedokonalosti nás přesvědčí první bouřka či naše oblíbena Skupina ČEZ. Je jasné, že s těmito vlivy výrobci (v důsledku snižování nákladů na výrobu) prostě většinou nepočítají. Téměř všemocný lék "Vypnout a zapnout", který odstraní až 90% problémů, nemusí být vždy tak snadný. Zařízení je buď daleko od naši provozovny nebo je uzamčené v místnosti, od které nemáme teď hned klíče. To je ta pravá chvíle řešit výrobní nedokonalosti jiným způsobem.


(c) 2009 www.synanet.cz
Vyrobilo STUDIO D7